Sarhoş kocam kötü davranıyor ve aldatıyor ne yapmalıyım?

Soru: 39 yaşındayım 3 çocuğum var, ismim S.Y. (kadın). Eşim alkol kullanıyor ve üçüncü kez aldatması nedeniyle ayrıldık. Sarhoş olduğunda bize kötü davranabiliyor ve hakaretler ediyor. Şuan ayrı yaşıyoruz ve bir psikolog ile görüşerek bu sorunları çözmeye çalışmamız dışında bir yöntem bırakmadığını söylüyorum. O “ölürüm de gitmem” diyor, aynı zamanda da bir daha yapmayacağını söylüyor. Çok pişman gibi duruyor ve diğer iki ayrılıkta da bu şekilde pişman olmuştu. Sizce ne yapmalıyım, dönmem bir aptallık mı yoksa denemem mi gerekir?

Cevap:

Öncelikle bir uzmandan çift olarak yardım alma teklifiniz çok anlamlı geldi ve bu hassasiyetinizi tebrik ediyorum. Ailenizi koruma gayretiniz, ilişkileri düzeltme çabanız ve belki bunun dışında birçok güzel özelliklerinizin ipuçlarını da kelimeleriniz arasından görüyor olmak da tebrike değer insani değerlere sahip olduğunuzu gösteriyor. Ancak bu tür sorunlarda tek tarafın ifadelerini dinleyerek değerlendirme yapmak benim için imkansıza yakın derecededir. O yüzden cevabım genel ve sadece sizin sınırlı anlatımınız ile sınırlandırılarak verilmiş bir cevap şekilde kabul edilmelidir, sorununuza yönelik genel bir yaklaşım olarak kabul edilmemelidir.

Anladığım kadarıyla siz de bu evliliğin devam etmesini istiyorsunuz. Gerekçelerinin ne olduğunu bilmek isterdim ama ister çocuklarınız, ister eşinize olan aşkınız, ister maddi kaygılarınız isterse daha başka nedenler olsun, bir eş ilişkisinin olabilmesi için zaruri şart insani saygıdır. Şart olmaktan da öteye, sağlıklı ilişkinin zeminidir diyebiliriz. Fakat bu zemin maalesef kaybolmuş görünüyor. Bu ifademden “sağlıklı ilişkinin zemini kaybolmuş, boşan gitsin” gibi bir amiyane bir tavsiyede bulunduğum asla çıkarılmamalıdır. Öyle ki kocanızın ilişkinize ciddi ve olumsuz etkileri olan davranışlarının düzelebilirliği konusunda konuşmamız mümkün görünmüyor. Kendisi bir uzman desteğine onay vermedikçe de oldukça zor.

Elbette ilişkinizin düzelmesi için bir uzman arkadaşımızla, ilişkinizdeki problemi kocanızı da dahil ederek değerlendirmeniz yararlı olur derdim. Ancak kocanız bu konuda olumsuz yaklaşım sergiliyor görünüyor. Yine de bireysel olarak da olsa (ilişkinizi kurtarmak için demiyorum) uzman desteği almanızın yararlı olabileceğini düşünüyorum. Çünkü bu sorunun çözümünden öte sizin de bu konuda her şeye rağmen karsızlık yaşadığınız açık. Karar verebilme noktasında yaşadığınız endişe de aslında destek almanızı gerektiriyor gibi duruyor ki bu konuda destek almanız belki günlük hayatınızın konforunu da olumlu olarak ciddi ve genel anlamda etkileyecektir.

Bireysel destek aldığınızda neler çıkar, sonuç ne olur bilemiyorum. Çünkü sizi çok sınırlı cümlelerinizle anlamaya çalışıyorum ve terapi süreci gibi olmadığından yeterli derecede anlamam mümkün değil. Ancak bir bireysel psikolojik danışma hizmeti almanızın, karar almanızda sizi daha donanımlı hale getireceğini ve en doğru seçimi yapmanızı ve süreci en sağlıklı şekilde yürütmenize katkı sağlayacağını umuyorum. Boşanma durumu ya da tam aksine eşinizin de içine dahil olacağı ve her şeyin sanılmadığı kadar pozitif şekilde değişeceği bir sonuca da bu bireysel psikolojik danışma kapı aralayabilir.

Size yönelik psikolojik danışma önerim dışında çok fazla değerlendirme yapmak istemiyorum. Çünkü ekranıma gelen bu tarz spesifik soruları cevaplarken kendimi sisten göz gözü görmeyen bir alandaymışım gibi hissediyorum. Sadece bir lamba ile sisi hafif kırmak dışında çok fazla çözüme katkı sağlama ve rehberlik etme imkanım olmuyor.

4 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir