Ekstazi cinsel performansı artırır mı?

Ekstazi ve ecstasy gibi  yazılımlarla da kullanılan extacy zaman zaman da şeker, hap ya da üzerindeki şekillerle isimlendirilebiliyor. Genellikle MDMA (3,4-metilendiyoksimetamfetamin) adı verilen bir uyuşturucu madde içeren bir bağımlılık yapan psikoaktif madde türüdür. MDMA, genellikle parti ortamlarında kullanılan ve kullanıcıya enerji artışı, artmış sosyal etkileşim ve duygu değişimleri gibi etkiler sağlayan bir maddedir.

CİNSEL PERFORMANSA ETKİSİ

Ekstazi kullanımının eğlence ve cinsel performans aracı olarak yaygın kullanıldığı görülmektedir. Oysa eğlence öykülerinden çok depresyonların, cinsel performanstan çok cinsel işlev bozukluklarının başrolünde yer aldığını görüyoruz. Ekstazi’nin etkileri arasında cinsel isteksizlik, erektil disfonksiyon (sertleşme sorunları) ve orgazmın gecikmesi gibi cinsel işlev bozuklukları bulunabilir. MDMA’nın, serotonin seviyelerini artırarak merkezi sinir sistemini etkilediği ve bu da cinsel işlevleri olumsuz yönde etkileyebileceği düşünülmektedir.

Ayrıca, ekstazi kullanımının kişinin genel sağlığına olan olumsuz etkileri göz önüne alındığında, cinsel performans üzerindeki olumsuz etkileri, daha genel bir sağlık sorununun bir sonucu olabilir.

Unutulmamalıdır ki uyuşturucu kullanımı, cinsel sağlığı etkileyebilecek bir dizi riski beraberinde getirebilir ve bu tür maddelerin kullanımından kaçınılması genel sağlığın korunması açısından önemlidir. Cinsel performans konusunda yaşanan sorunlarda hayat karartan maddelerin tehlikesi ile yüz yüze gelmemek için uzmanlardan destek alınması önemlidir.

One Comment

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir