Madde bağımlılığı ve aile yaklaşımları

Madde bağımlığı, bağımlı kişiye zarar verdiği gibi aileyi de ciddi bir yıpranmaya maruz bırakan rahatsızlıktır. Aileler genellikle bu tür durumlarla karşılaştıklarında madde kullanımını bıraktırmak için nasihat ve yaptırımlar konuşsalar da çok olumlu bir süreç yaşamadıklarını fark ederler ve daha sonra profesyonel yardım arayışlarına yönelirler.

BAĞIMLI AİLESİ PROFESYONEL DESTEK ALMALI

Anne, baba, eş, kardeş veya farklı yakınlık dereceleri ile bağımlı kişinin ailesinden olan kişiler bu tür durumlarda profesyonel bir destek için madde bağımlısı kişiyi ikna edemeseler de kendileri başvurmaları gerekir. Çünkü madde bağımlılığı öyküsü olan kişilere karşı yaklaşımlar profesyonel şekilde alınan bir destekle yapılandırılmadığı sürece, aile bireylerinin bağımlı kişinin tedavi olmasına destek olamayabilir. Hatta birçok ailenin yaklaşımları nedeniyle, -her ne kadar iyilik için ve iyileşmeye teşvik için yapsalar da- madde bağımlısı kişilerin bağımlılıklarını sürdürmesini desteklediklerini görüyoruz.

BAĞIMLI AİLESİ BAĞIMLILIĞIN DOĞASINI ÖĞRENMELİ

Madde bağımlılığı problemi yaşayan bir aile bireyi olması durumunda ailenin; madde bağımlılığı, kullanılan maddeye göre maddenin kullanıcıya ve ailesine etkileri, bu süreci nasıl yöneteceğinin yol haritasının çizimi ve bağımlı kişiye nasıl yaklaşım sergilenmesi gerektiği konularında profesyonel destek alması gerekir. Aksi halde bağımlı kişiye yardım etme konusunda iyi niyetlerde bağımlılığın lehine katkı sağlayabilir.

One Comment

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir