BAYDER – Bağımsız Yaşam Derneği Nedir?

Bağımsız Yaşam Derneği kısa adı ile BAY-DER, madde bağımlılığı ile mücadelede en etkin kuruluşlardan biridir. Suffa Vakfı bünyesinde olan bu dernek, yüzlerce ailenin maddeden uzak kalarak, hayat kalitesini yükseltmesine aracılık etmiştir.

Farklı şubeleri bulunsa da başvuru oranına kıyasla yatak sayısı yeterli gelmeyen BAY-DER, madde bağımlılığı alanında bu kadar çok talep almasının nedenini iki ana unsura bağlamak mümkündür; bunlardan birincisi ve en önemlisi birçok madde bağımlılığı şikayeti olan kişinin geldiği dernekten, maddeden uzak ve hayat standartlarını çok önemli ölçüde artırmış şekilde mezun olmasıdır. İkincisi ise sosyal medya başta olmak üzere, medya araçları aracılığıyla ve çeşitli platformlarda güçlü çalışmaları ile derneğin dikkat çekmeyi başarmış olmasıdır.

BAYDER’in madde bağımlılığı alanındaki öne çıkışının yüzeysel iki ana unsurunu böyle ifade etmek mümkün olsa da aslında BAYDER’i bir mercek altında daha detaylı incelediğimizde şunlarla karşılaşılmaktadır.

1- Uygulanan Eğitim Programı

BAYDER bilinen bazı program ve yöntemleri uyguluyor görünse de aslında bir bütün olarak bakıldığında uyguladığı yöntemlerin kendi çatısına has özellikleri de belirmektedir. Ancak uygulan programı genel anlamda ifade etmek gerekirse, psikoeğitimler, değerler eğitimi, ayık yaşam ve 12 basamak çalışmaları görülmetedir.

Bu eğitim programları kapsamında kişilerin değerlere dayalı yaşam tarzı tasarımlarını kendilerinin yapabilmesi, madde bağımlılığının beraberinde getirdiği zararların farkındalığının oluşması ve madde bağımlılığına götüren riskli durumların öğrenilerek, risklere karşı gerekli beceri ve kazanımların elde edilmesi ön plana çıkmaktadır.

2- Koşulsuz Kabul

BAYDER her ne kadar belirli görüşlere sahip olduğu bilinen kişilerin faaliyetlerini yürüttüğü bir kuruluş gibi görülse de aslında hemen her görüş sahibi tarafından çalışmaları takdir edilmektedir. Madde bağımlılarını dini inançlarına veya siyasi ve dünyevi anlayışlarına bakmaksızın kabul eden ve süreç içerisinde de bu ilkesel tutumunu koruyan kuruluş, insana hizmet anlayışı ile de etkileyici bir duruş sergilemeyi başarmıştır.

3- Ücretsiz Hizmet

Maddi giderleri çok fazla olmasına ve danışanlara yaptığı yatırımları çok fazla olmasına rağmen ücretsiz hizmet vermeye devam etmektedir. Bakıldığında çeşitli güçlü kuruluşlardan fonlandığı düşünülebilir ancak maddi işleyişi de özgün bir süreçle oluşmuş durumda. Birçok insanın madde bağımlılığından kurtulduğunu gören kişilerin yardımları ile faaliyetlere devam edebilen bir kuruluş olduğu görülüyor. Hatta maddi durumu çok iyi olmasa da madde bağımlılarına gerçek bir umut çatısı olmayı başardığı için cüzi paralarla destek olmaya çalışan insanları da gördüğümü söyleyebilirim.

4- Personel Kadrosunda Eski Bağımlılar

Exuser olarak adlandırılan eskiden BAYDER’e danışan olarak gelmiş madde bağımlıları ayık kalma beceri ve gelişimleri belirli seviye geldikten sonra yine aynı çatı altında başka madde bağımlılarına umut olmak için çalışmaya başlamış ve gerekli ekstra eğitim ve uygulamalara tabi tutulduktan sonra çalışmaya başlamıştır. Personeli de genellikle bu exuser olarak adlandırılan kişilerden oluşmaktadır. Sosyal medyada fenomen olan ve madde bağımlılığı alanında en çok bilinen isimlerden biri olan Bağımlılık Danışmanı Yücel Kuran da bu esuser kişilerden birisidir. Exuser olarak hizmet veren kişiler, maddeden kurtulmak isteyen kişiler için rol model ve rehber olmaktadır.

5- Samimi Bir Aile Ortamı

Evde en yakını olan kişilerle bile artık birlikte yaşayamaz hale gelmiş olan madde bağımlılarının yirmi-otuz kişi birden aynı çatı altında bir aile gibi yaşadığını söylediğimde herhalde biraz inanmak güçolacaktır. Ancak durum tam da böyle. Sistemi, uygulanan programları ve madde bağımlılığı alanında profesyonel kadrosu ile BAYDER, madde bağımlılarının, bağımlı oldukları bu maddelerle yollarını ayırdıkları ailenin çatısıdır.

Elbette samimiyeti sürekli kılan asıl etkenin nitelikli bir sistem ve programının yanı sıra profesyonel bir kadronun olduğunu söylemek yeterli gibi görünse de idareciler, psikologlar, değerler eğitimi ve tüm diğer personelleri ile de ciddi fedakarlıklar ile göze çarpan kadrolara sahip bir kuruluştur. Genel Koordinatör Regaip Bostan, madde bağımlıları tarafından manevi bir baba gibi görünmekte ve kendisi ile çalışan tüm personel de fedakarlıkları madde bağımlıları için ciddi ve samimi yaklaşımlar sergilemektedir.

BAYDER hakkında bu maddeleri daha da uzatmak mümkün olsa da yazının yeterince uzadığını fark ettiğim için burada kesiyorum 🙂 Ancak sosyal medya üzerinden ve kuruluş kendi web sayfası bayder.com.tr adresinden daha fazla bilgi alınabilir.

2 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir